Jak pečovat o koženou kabelku

 
 
 
VYHRŇTE SI RUKÁVY A JDEME NA TO
 

 

Nebojte se. Kožená kabelka nevyžaduje žádnou speciální a náročnou péči.

Pokud svou kabelku z přírodně činěné kůže nebudete vysloveně trápit, to znamená ráchat ji někde v potoce, vystavovat ji průtrži mračen a následně ji sušit u rozpálených kamen apod., vydrží Vám i bez sebemenší péče řadu let.

Když se k ní ovšem budete chovat pěkně jako ke své vlastní pokožce, tedy jednou za čas ji otřete od nečistot, nakrémujete a nebudete ji vystavovat extrémním podmínkám, prodloužíte tím výrazně její životnost. Bude vypadat ještě líp, než když jste si ji pořídili.

 

Takže jak na péči o koženou kabelku:

1. Čištění

Není to žádná jaderná fyzika. Na běžné nečistoty a prach si vystačíte s  čistým hadříkem, starou plenou nebo utěrkou. Pak už jen kabelku zlehka otírejte a nechte ji při pokojové teplotě zcela uschnout. V žádném případě výrobky z pravé kůže neperte v pračce! Nadobro si je zničíte.

 2. Krémování/ balzamování/ voskování

Mnoho názvů, ale jednoduše si vystačíte s jakýmkoliv tuhým bezbarvým mazáním na kůži s příměsí včelího vosku

Před samotným krémováním určitě nepřeskočte krok číslo 1. Kabelku očistěte od nečistot, jinak si následným mazáním špínu akorát zapečete do kůže.

Pokud krémujete poprvé nebo máte nový přípravek, vyzkoušejte mazání na nějakém skrytém místě. Nelekejte se, světlé barvy mohou lehce ztmavnout. Není to vada, naopak je to známka toho, že se do kůže dostává potřebná vláha a mastnota, kterou useň potřebuje.

A teď to samotné mazání. Kabelku vyprázdněte. Připravte si dva měkké hadříky. Na jeden čistý hadřík naberte trošku tuhého krému a krouživými pohyby vtírejte do kůže. Nezapomeňte na držadla i řemen. Pokud viditelně kůže krém hodně saje, zopakujte ještě jednou. Na závěr přejeďte kabelku druhým suchým hadříkem tentokrát už bez balzámu. Setřete tím přebytečnou mastnotu, kterou už kůže nepotřebovala a kabelku tím krásně nablýskáte.

Suchou a očištěnou koženou kabelku krémujte ideálně 2x do roka, obzvlášť pokud ji hodně namáháte.

 

3. Skladování

Pokud víte, že kabelku chvíli nebudete nosit, schovejte ji někam na suché temné místo. Nenechávejte ji ležet týdny bez hnutí na slunném místě. Kabelky Volky vyrábím z přírodně činěné kůže a ta díky světlu přirozeně lehce tmavne. Předejdete tak nechtěnému nerovnoměrnému probarvení. Ukliďte ji třeba do skříně, ideálně schovanou v prachovém pytlíku, ve kterém k Vám jako nová dorazila.

 

Pokud si nevíte s něčím rady nebo budete mít jiný problém, neostýchejte se a napište mi. Ráda poradím nebo pomůžu.